SZYBKI KONTAKT: +48 511 260 740

6 złotych zasad współpracy z agentem nieruchomości

Kupno, wynajem własnego mieszkania lub też domu jest naprawdę niezwykłym wydarzeniem. Dla bardzo wielu osób jest to ekscytujące przeżycie, ponieważ dzięki temu mają możliwość zamieszkania we własnych czterech kątach. Poszukując odpowiednich nieruchomości, warto prześledzić oferty, jakie mają na swoich stronach różnorodne agencje. Aby jednak mieć pewność, że agencja jest naprawdę polecana, a opis budynków zgadza się ze stanem faktycznym, warto zapamiętać tych kilka zasad, które ułatwiają poszukiwanie profesjonalnego agenta nieruchomości. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Jak współpracować z agentem nieruchomości?

Współpraca z agentem nieruchomości wydaje się dla wielu osób dosyć trudna, ponieważ nie wiedzą oni, czy warto udać się do kilku biur, czy może skupić się na jednym i tam poszukiwać odpowiedniego pracownika, który przeprowadzi przez proces kupna lub sprzedaży. Poniżej znajduje się kilka przydatnych zasad.

Pozytywne opinie

Przed udaniem się do wybranej przez siebie agencji, warto przeczytać najpierw opinie o pracownikach tego biura, czy są oni polecani przez inne osoby, które poszukiwały już własnego lokum, czy jednak mają opinie niepochlebne. Dobrze jest również podpytać znajomych, być może oni niedawno sprzedawali swoje mieszkania lub domy i nawiązali ciekawą współpracę z agentem. Opinie są naprawdę ważne, dzięki temu można uniknąć nawiązania dosyć trudnej współpracy, która w efekcie może zakończyć się fiaskiem.

Jeden agent

Warto nawiązać współpracę z jednym biurem nieruchomości, a także z jednym agentem pracującym w danej agencji. Dzięki temu podpisujesz umowę z określonym człowiekiem, który już wie, czego dokładnie szukasz, jakie budynki Cię interesują, a także jakim budżetem dysponujesz. Podobnie jest ze sprzedażą agenci, udają się na oględziny domu z potencjalnymi nabywcami i są w stanie opowiedzieć wszystko na temat danej nieruchomości.

Swoboda

Jeśli szukasz odpowiedniego mieszkania lub domu do zakupu, nie bądź nachalny. Nie dzwoń do agenta w późnych porach dnia, jeśli masz coś ważnego do przekazania, skontaktuj się z nim raczej w godzinach pracy. Wiele z tych tematów może poczekać do dnia następnego.

Wymagaj realizacji kontraktu

Jeśli podpisujesz z nim określoną umowę, dopilnuj, aby została ona zrealizowana. Dotyczy to zarówno kupna, jak i sprzedaży danego budynku. Jeśli przez kilka następnych dni nie otrzymujesz ofert lub nie ma zainteresowania Twoją nieruchomością, skontaktuj się z agentem i grzecznie podpytaj, jak wygląda Twoja sytuacja, czy są jakieś nowe informacje. Będzie to jednoznaczny sygnał dla tej osoby, że interesujesz się tematem.

Szczera rozmowa

Pamiętaj, że jeśli chcesz sprzedać lub kupić daną nieruchomość, musisz szczerze porozmawiać ze swoim agentem. Gdy w budynku rzeczywiście są jakieś niedociągnięcia, poinformuj go o tym, aby później podczas oględzin nie było niespodzianek. Ułatwi to Waszą współpracę.

Samodzielna analiza

Nie należy zapominać o tym, że słowa agenta mogą stać się bardzo dobrym drogowskazem, a także pomocą prawną, natomiast decydując się na kupno, czy sprzedaż danej nieruchomości, musisz kierować się własnym rozumem oraz preferencjami.

Istnieje kilka zasad, dzięki którym współpraca zarówno z agencją nieruchomości, jak i pracownikami tej instytucji będzie przebiegała naprawdę sprawnie i świetnie. Jeśli nigdy nie rozmawiałeś z agentem nieruchomości oraz nie miałeś okazji współpracować z nim i czujesz, że potrzebujesz pomocy w tym zakresie, tych kilka zasad przedstawionych w tym artykule, z pewnością okaże się naprawdę przydatnych.