SZYBKI KONTAKT: +48 511 260 740

Czy opłaca się kupić dom i go samodzielnie wyremontować?

Wiele osób, które na co dzień mieszkają w bloku, marzą o tym, aby zamieszkać w domu jednorodzinnym. Nie da się ukryć, że własny dom, czy to wolnostojący, czy w zabudowie szeregowej, to dużo większa niezależność, a także przestrzeń do dyspozycji. W domu można czuć się nieco swobodniej niż w bloku, nawet jeśli w niedalekiej odległości mieszkają sąsiedzi. Wzajemne interakcje nie muszą być aż tak bezpośrednie, jak bardzo często bywa w przypadku mieszkania obok siebie w bloku. Pozostaje natomiast pytanie, czy opłaca się kupić dom i go samodzielnie wyremontować? Czy rozsądnie jest wybudować go od podstaw lub też zdecydować się na zatrudnianie ekipy budowlanej?

Kupno domu z rynku wtórnego

Wiele osób kupuje dom z rynku wtórnego, dlatego że całkowity koszt inwestycji jest dużo niższy niż zakup domu z rynku pierwotnego. Bardzo często nawet po wyremontowaniu ostateczna kwota jest niższa niż w przypadku wykańczania domu deweloperskiego. Jeśli planujesz wyremontować dom z rynku wtórnego, pamiętaj, aby zakupić taką nieruchomość, która nie nadwyręży Twojego budżetu, ponieważ musisz pozostawić sobie jakąś sumę pieniędzy na remont.

Sprawdzona ekipa

Warto zatrudnić najpierw fachowca budowlanego, który oszacuje mniej więcej łączny koszt remontu. Następnie konieczne jest znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej, która wykona wszystkie, niezbędne prace. Wiele osób natomiast zadaje sobie pytanie, czy rzeczywiście warto wynajmować tego typu ekipę, czy lepiej wyremontować dom na własną rękę. Nie da się ukryć, że zatrudnienie fachowej firmy montażowej i wykończeniowej pozwoli na dużo szybsze ukończenie prac niż w przypadku, gdy samodzielnie będziesz remontować poszczególne pomieszczenia lub zlecać je różnorodnym podwykonawcom. Pamiętaj, że każdy z tych podwykonawców musi mieć czas na to, aby przyjechać na budowę i zająć się odpowiednimi pracami. Nie da się ukryć, że terminy są najczęściej głównym tematem rozmów, jeśli chodzi o remont domów. To one wydłużają oczekiwanie na oddanie budynku do zamieszkania.

Decydując się również na zatrudnienie fachowej ekipy, oszczędzasz pieniądze. Możesz mieć również pewność, że powierzając pracę profesjonalistom, wszystko zostanie wykonane zgodnie z planem, na najwyższym poziomie.

Samodzielny remont

Nie da się ukryć, że aby samodzielnie wyremontować mieszkanie, potrzebna jest wiedza budowlana, a także umiejętności. Jeśli na co dzień nie pracujesz w tej branży i nie zajmujesz się zawodowo wykańczaniem, czy remontowaniem mieszkań, od razu lepiej odsunąć od siebie myśl samodzielnego remontu. Osoby, bez odpowiednich kwalifikacji i kompetencji, nie są w stanie wykonać wszystkich przyłączy, a także prac budowlanych na jak najwyższym poziomie.

Kupno gotowego domu

Niektórzy decydują się również na kupno gotowego, wyremontowanego domu, idealnego do zamieszkania. Czy jest to rozwiązanie opłacalne? Z pewnością dla tych osób, którym nie zależy w pełni na własnej aranżacji, chcą zamieszkać w danym domu jedynie tymczasowo, ponieważ docelowo mają zamiar go wynajmować. Wtedy jest to naprawdę opłacalna inwestycja. Jeśli jednak planujesz zakupić lub zbudować dom dla siebie, pamiętaj, że najlepiej jest zdecydować się na współpracę z fachową ekipą. Wtedy dokładnie wiesz, w jaki sposób poprowadzone są między innym wszystkie instalacje, a także jakich materiałów używa firma do tego, aby wyremontować Twój dom.

Podsumowując, nie do końca opłaca się zakup domu i jego samodzielny remont. Jeśli już zdecydujesz na ten krok, powierz jego wykończenie oraz przerobienie wnętrz profesjonalnej firmie, ponieważ wtedy będziesz mieć pewność, że Twój dom będzie bezpieczny, a prace przeprowadzone na naprawdę wysokim poziomie. Aby samodzielnie wykończyć dom, należy posiadać umiejętności oraz odpowiednie kwalifikacje, a jak wiadomo, nie każdy pracuje w tym zawodzie.