Wynajem mieszkania - o czym trzeba wiedzieć? - komfort.nieruchomosci.pl

Wynajem mieszkania – o czym trzeba wiedzieć?

Wynajem mieszkania – o czym trzeba wiedzieć?

wynajem mieszkania szczecin

Głównym zadaniem biura nieruchomości jest pomoc w trakcie wynajmu mieszkania, którą biura oferują obydwu stronom transakcji. Z usług pośredników mogą bowiem korzystać zarówno właściciele mieszkań, jak i najemcy, którzy szukają zakwaterowania. No czym więc polega współpraca z biurem zarządzania nieruchomościami?

SPRAWDZAMY NIERUCHOMOŚĆ PRZED PODPISANIEM UMOWY

Każde mieszkania wynajem Szczecin sprawdzane są pod względem jakościowym, dzięki czemu najemca ma gwarancję dobrego wyboru. Wynajmując mieszkanie od osoby prywatnej, zawsze istnieje ryzyko, że ważne informacje i mankamenty są ukrywane przed najemcą. Przykładowo można ukryć takie rzeczy jak: bezpieczeństwo w okolicy, niemiłych sąsiadów oraz czy mieszkanie jest ciepłe. Ważne jest to wtedy, gdy wynajmujemy mieszkanie dla swoich dzieci, które wyjeżdżają na studia. Nie możemy dopuścić do tego, żeby pomieszczenie, w którym mieszkają, było niebezpieczne i niewygodne. Jeżeli jesteśmy na etapie poszukiwania odpowiedniego mieszkania do wynajęcia, warto dopytać o koszty całościowe mieszkania: czynsz, media lub opłaty dodatkowe tj. telewizja kablowa, internet, stan techniczny mieszkania, jego instalacji itp..

UMOWA KTÓRA JEST NAJBARDZIEJ KORZYSTNA DLA WYNAJMUJĄCEGO

Aby zadbać o swoje interesy jako osoba wynajmująca komuś mieszkanie, musisz pamiętać o odpowiednio skonstruowanej umowie wynajmu mieszkania. 

Rodzaje umów:

  • Umowa najmu mieszkania na czas oznaczony

Ten rodzaj umowy wygasa samoczynnie po upływie terminu na jaki została zawarta, zgodnie ze stosownym zapisem umowy. Po jej wygaśnięciu, przebywanie najemcy w mieszkaniu jest nielegalne.

  • Umowa najmu mieszkania na czas nieokreślony

Zakończenie tej umowy następuje z reguły poprzez wypowiedzenie dokonane przez jedną ze stron z zachowaniem właściwego terminu wypowiedzenia (np. miesięczny lub dwumiesięczny, itp.). Tu powinien być jasno określony sposób i termin wypowiedzenia umowy.

  • Umowa najmu okazjonalnego

Przy tym rodzaju umowy nie stosuje się większości przepisów o ochronie praw lokatorów. Dotyczy to m.in. przepisów regulujących prawo do lokalu socjalnego lub pomieszczenia zamiennego. Tu wymagana jest forma notarialna. Najemca jest zobowiązany złożyć oświadczenie o innym lokalu mieszkalnym, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

  • Umowa najmu instytucjonalnego 

W tym przypadku umowy, najemcy nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego.

Jedynymi stronami wynajmującymi lokal mogą być tylko podmioty profesjonalnie zajmujące się wynajmem lokali, czyli podmioty, które prowadzą w takim zakresie działalność gospodarczą. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, osób prawnych (np. spółek kapitałowych), jak i jednostek organizacyjnych niebędących osobą prawną (np. spółek osobowych).

Nie musimy tej umowy zgłaszać do urzędu skarbowego oraz nie ma wymogu wskazywania przez najemcę innego lokalu, w którym mógłby on zamieszkać.

https://www.youtube.com/watch?v=qzyvlsekZlE

Czas na opróżnienie lokalu przez najemcę nie może być krótszy niż 14 dni od dnia doręczenia żądania opróżnienia.

Dla Szczecin mieszkania wynajem umowa najmu okazjonalnego jest zdecydowanie bezpieczniejsza niż umowa na czas określony lub nieokreślony. Ale to wynajmujący musi sam podjąć decyzję, która z umów będzie dla niego najbardziej korzystna. 

JAKIE SĄ WADY I ZALETY MIESZKAŃ DWUPOZIOMOWYCH?

W latach dziewięćdziesiątych posiadanie mieszkania dwupoziomowego w bloku kojarzyło się z luksusem, czymś droższym i lepszym. Następnie przez jakiś czas był przestój, a deweloperzy skupili się na standardowych mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Jak ostatnie lata pokazują, mieszkania dwupoziomowe Szczecin wróciły do łask i coraz więcej takich inwestycji pojawia się na rynku. Należy jednak zwrócić uwagę na wady i zalety tych nieruchomości.

MIESZKANIE DWUPOZIOMOWE – ZALETY

Mieszkanie dwupoziomowe jest ciekawą alternatywą pomiędzy mieszkaniem, a domem jednorodzinnym. Mamy do dyspozycji aż dwa piętra – na parterze możemy urządzić część wspólną lub wypoczynkową, natomiast na piętrze pomieszczenie bardziej prywatne jak sypialnia, garderoba czy łazienka. Są to zazwyczaj nieruchomości przestronne z atrakcyjnym rozkładem pokoi. Również schody stwarzają oryginalne możliwości aranżacji, choć bywają problematyczne. Wszystko jednak zależy od pomysłu. Jeśli cenisz sobie oryginalnie urządzone przestrzenie, to mieszkanie dwupoziomowe pozwoli Ci zaszaleć.

Mieszkanie tego typu zwykle usytuowane jest w mieście, a nie na jego obrzeżach – co zapewnia dobry dostęp do środków komunikacji i łatwiejsze dotarcie na przykład do pracy, kina czy sklepu. Warto również zwrócić uwagę na to, że dogodna lokalizacja mieszkania wiąże się z mniejszymi kosztami niż dom położony w tym samym miejscu. 

MIESZKANIE DWUPOZIOMOWE – WADY

Firma Komfort oferuje – skup nieruchomości za gotówkę w każdym stanie. Kupujemy mieszkania również mieszkania dwupoziomowe.

Przy zakupie takiej nieruchomości musimy liczyć się z większymi wydatkami. Przykładem może być samo ogrzewanie  Tu należy liczyć się z faktem, że równomierne ogrzanie mieszkania będzie generowało dodatkowe koszty. Jeśli druga kondygnacja mieszkania znajduje się pod dachem, niezwykle ważna jest właściwa izolacja termiczna dachu, która latem zapobiegać powinna przegrzewaniu wnętrza, a zimą jego wychłodzeniu. Bardzo często zdarza się, że właśnie na tym oszczędzają deweloperzy.

Każde mieszkania dwupoziomowe Szczecin są związane z koniecznością posiadania schodów, a to może stwarzać problemy – zwłaszcza wśród starszych ludzi czy rodzin z małymi dziećmi.

Innym przykładem jest to, że nie mamy do dyspozycji własnego ogrodu, są za to sąsiedzi, najczęściej z każdej strony, a nie zawsze trafi się na bezproblemowych i życzliwych. Oczywiście możemy wybrać mieszkanie na parterze z dostępem do kawałka zieleni, jednak nie będziemy mieć tam tyle prywatności, co w ogródku, który mamy przy swoim własnym domu.

Biorąc pod uwagę za i przeciw, to Ty sam musisz zdecydować czy mieszkanie dwupoziomowe jest idealne dla Ciebie do zamieszkania.

 

 

Dodaj komentarz